saldırı

01/21/06

dünden beri uğraşıyorum, 3 müşterimin ve BiLTeC’in bulunduğu sunuyu saldırıya uğramış.. tüm dosyalar ve veritabanları silinmiş. yedeklerim var ama 2 site (BiLTeC.org ve yediiklim.net) çok hareketli siteler olduğu için her ne kadar yedek alsam da son halini yakalamam mümkün değil bir de yönetimi başkasının elindeyse.
Allah’tan BiLTeC’in veritabanı duruyor. 46mb veri inmesi problem çalıştırması ayrı bir problem..
sunucuyu sağlayan firmanın adını vermek istemiyorum nitekim 1,5 seneye yakın BiLTeC için sponsor oldular.
yediiklimin 4 ay öncesine ait yedekleri vardı. diğer siteler için veritabanlarını yedeklememiştim.
elimdeki yedekleri tekrar yükleyeceğim fakat bazı statik veriler(resim v.b.) ve veritabanları için garanti verememiyorum.
aslında bu benim işim değil sunucu firma daha iyi bir yedekleme politikası gözetmesi gerekiyor.
umarım sorumlular bulunur. bulunsa da yapacak birşey yok ama en azından sırf zevk için başkalarına zarar vermeyi marifet sananlar cezalandırılsın istiyorum.

Etiketler: ,

2 problem 2 çözüm

01/19/06
Ajax, web için olmazsa olmaz bir konuma gelmedi henüz ama işleri bazen öyle kolaylaştırıyor ki, kullanmasam bişeyleri eksik yaşadığımı düşünüyorum bazen ve öyle hızlı gelişiyor ki daha nedir diye araştırırken adamlar kendi APIlerini yazmışlar. İlgilenenler için burayı ziyaret etmenizi tavisye ederim.

gelelim sorunlara ajaxın kalbi XMLHTTP nesnesi ile IE arasında bir anlaşmazlık var. bazen rahatsız edici bir güvenlik uyarısı veriyor. neden niye diye ararken buldum bu https olan bir sitede http den yayımlanan bir nesne kullanmak gibi bişey. ilgililer bilir güvenli alanda güvensiz alandan bir nesne çağırınca /* bu resim, js, css olabilir */ IE güvelik uyarısı veriyor ehh haksız da sayılmaz.

Aynı sorun XMLHTTP objesi içinde geçerli. eğer alınan veri farklı bir domainden geliyorsa bu uyarı çıkıyor. meselâ flickrdan rss ile veri alıp kendi sitemde göstermek istiyorum. çözüm basit sunulan verileri kendi sitenizden almanız gerekiyor.

2. sorun Ajax ve Türkçe karakter problemi, sorunun kaynağını tam olarak anlayamadım. gelen verilerde problem yok, sunulan verinin karakteri de doğru. veriyi browser bozuyor olamaz çünkü hepsinde aynı problem var. büyük ihtimalle xmlhhtp objesi bozuyor. kimin bozduğu çokta önemli değil. çözüm olarak hiç Türkçe karakter kullanmamaya karar verdim :D

böyle de çözüm olmaz demeyin oldu bile..
html de her karakterin bir kodu var ç için ç kullanıyoruz. böyle olunca çözüm oldukça basitleşiyor; Türkçe karakterleri ya da düzgün gözükmeyen karakterleri html kodu ile değiştirip sunmak gerekiyor veriyi. PHP için şöyle bir fonksiyonu yazdım.


diğer karakterler için buraya bakıp ekleme yapabiliriniz.

still in love with the color

01/15/06

evet evet hâlâ devam ediyor..
inanmadınız mı buraya bir de şuraya bakın isterseniz
ingilizce ile problemi olan arkadaşlar için birkaç açıklama iyi olur sanırım;
colourMod web siteleri için dhtml renk yakalayıcı /* colorpicker */ opera ile biraz sorunlular ama denemeye değer.
ColorCombos COLOURlovers tarzı bir site, eksiği var fazlası da var. websitesi renk analizi en belirgin özelliklerinden

Night Talks

01/10/06

Night Talks
TR: Night Talks blogger için hazırladığım ücretsiz görünümlerden biri.
buradan indirebilirsiniz yada şuradan demosunu görebilirsiniz.

EN: Night Talks is a free blogger template
You can download here or you can see the demo here