Bilgisayarınızdan iPhone kimliği ile webde gezmek

10/12/09

Malumunuz birçok banka internet şubesinden de olsa EFT için ücret alıyor (garanti 2,5 TL, işbankası 1 TL, Türkiye Finans Ücretsiz! 17.09.2010 artık değil). Bugün birde havale için ücret isteyince çok sinirlendim. Neymiş cep şubesinden ücretsizmiş. E bizim eksiğimiz ne illa cepten mi bağlanacağız masrafsız para transferi için, resmen haksız rekabet vatandaşı kazıklamak!
Eh neyseki çaresi yok değil; Şu adımları izleyerek siz de bilgisayarınızdan cep şubelerini kullanabilirsiniz.

  1. Öncelikle Firefox kullanıyor olmanız gerekiyor. Kullanmıyorsanız hemen indirin!
  2. Daha sonra Firefox için User Agent Switcher eklendisini kuruyoruz.
  3. Firefoxda Araçlar menüsünden > Default User Agent > Edit User Agents seçeneğini seçiyoruz, açılan pencerede New butonuna tıklayıp şu bilgileri dolduruyoruz.
    iPhone UserAgent
  4. Tekrar Araçlar menüsünden > Default User Agent > iPhone 3.0 seçiyorsunuz.

Artık internette iPhone 3.0 tarayıcı kimliği ile gezmeye başlayabilirsiniz. Bankaların cep şubeleri artık emrinize amade, EFT/havale de bedava!

IIS 6 üzerine PHP 5

05/09/08

Uzun zaman aradan sonra IIS üzerinde de olsa PHP ile çalışmayı özlemişim :) Tabi çalışana kadar baya uğraşmadım değil. Şurada zaten ayrıntılı olarak anlatılmış ama şunları belirtmeden geçemeyeceğim. Kurulum yaparken tüm eklentileri kurmayın sadece size gerekli olanları seçin zira Invalid access to memory location ile karşılaşabilirsiniz. Hangi extensiondan kaynaklanıyor tam olarak bulmadım (bilen varsa söylesin) ama en bilindik ve gerekli olan extensionlar şunlar:
curl, GD2, gettext, mcrypt, mbstring, MySQL, MySQLi, MSSQL, OpenSSL, SQLite, zip

MySQL kurulumu oldukça sorunsuz oldu bir gariplik var bu kadar sorunsuz ve çabuk olmamalı :)

devam edecek…

SQL Server 2005: Authentication mode değiştirme

04/10/08

Oldukça kolay bir işlemmiş. Daha önceleri sadece Windows Authentication gerekli olduğu için ihtiyacım olmamıştı.
SQL Server Management Studio üzerinde bağlandığınız sunucunun özelliklerine girin. Security sekmesinden Server Authentication: SQL server and Windows Authentication seçin.
Bundan sonra daha önce ayarlamadığınız sa kullanıcısı şifresini değiştirmeniz ve aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bu defa Securty sekmesinde Login altında sa kullanıcısını bulun, Özelliklerine girip Status sekmesinden aktif hale getirin ve genel sekmesinden şifrenizi ayarlayın. bitti bu kadar..

DBDesigner 4: MySQL veritabanı tasarım aracı

01/25/07

DBDesigner 4 is developed and optimized for the open source MySQL-Database to support MySQL users with a powerful and free available design tool.
All MySQL specific features have been built in to offer the most convenient way to design and keep control of your MySQL-Databases.

Veritabanı tasarımı için daha önce Toad™ Data Modeler kullanıyordum artık alternatifi hatta yerini alacak DBDesigner 4 var. Özellikle Mysql ile uyum konusunda oldukça başarılı, reverse engineering ve tasarımı XML olarak kayıt etme en çok hoşuma giden özelliklerinden. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması da çabası.