bedava

12/18/06

Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava;
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava;
Kelle fiyatına hürriyet,
Esirlik bedava;
Bedava yaşıyoruz, bedava.
Orhan Veli

aslında niyetim bu şiiri okutmak değildi bir şekilde buraya gelenlere ama bu parçayı her dinlediğimde bu şiir geliyor aklıma.

Yorumlar [4] Etiketler:

ie5+ için en kolay png desteği yolu

12/16/06

Internet Explorer‘ın PNG ile olan transparan problemini sağır sultan bile duydu sanırım. Ama hâlâ etkili bir çözüm bulunabilmiş değil. Bulunmasını da beklemiyorum; IE7 ile beklenen CSS ile sözde uyumluluk tasarımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

PNG ile olan sorunu aşmak için en bilindik yöntem aşağıdaki gibi
#header{ background:url('header.png'); height:45px; width:770px; }

* html #header{ filter: progid:DXImageTransform.Microsoft.AlphaImageLoader(src='header.png', sizingMethod='scale'); background-image: none; }

kısa kolay bir yöntem ama PNG kullandığınız her bölüm için ayrı ayrı yazmanız gerekiyor.
Angus Turnbull daha kolay bir yöntem bulmuş. Yapmanız gereken oldukça basit;

- ilk olarak iepngfix.htc dosyasını CSS dosyanız ile aynı klasöre yerleştirin.

- sonra img { behavior: url(iepngfix.htc); } kodunu CSS dosyanıza ekleyin.

- Bitti.

img, #header, .class, blockquote { behavior: url(iepngfix.htc); }
kullanarak istediğiniz elemente ya da *{ behavior: url(iepngfix.htc); } kullanarak tüm PNG kullandığınız bölümlere uygulayabilirsiniz.

Buradan demosuna ulaşabilirsiniz. Gördüğüm tek sorun tekrar eden arkaplan resimlerini sadece tek resim olarak göstermesi.

Yorumlar [11] Etiketler: , ,

Yılın web geliştirme aracı adayı: Firebug 1.0

12/15/06

Firebug 1.0Kendini web geliştirme ile ilgili düşünen hiç kimsenin şimdiye kadar Firefoxu duymadığını sanmıyorum. Duymadığını hatta kullanmadığını söylemek bile o kişinin işini iyi yaptığı konusunda şüphe duymama sebep olur.
Firefoxu bu konuda asıl cazip hale getiren ise eklenileri, web developer eklentisi vazgeçilmezlerimden. Yeni vazgeçilmez adayı Firebug 1.0, daha önce eski versiyonun kullanıyordum işimi kolaylaştıran en güzel yanı javascript ve CSS hatalarını çok rahat tesbit etmemi sağlamasıydı. Yeni versiyonu ise olayı çok daha üst seviyelere taşımış.
Firebug 1.0 ile gezdiğiniz hersayfanın HTML ve CSS kodlarını değiştirebiliyorsunuz. Hangi CSS seçicisinin hangi HTML elementlerini etkilediğini görsel olarak görebeliyor olmak ve CSS kodu tamamlaması CSS kodlamayı çocuk oyuncağı haline getiriyor.
Eski versiyonunda eklenti tarayıcını bir parçası gibiydi artık yeni bir pencerede açabiliyorsunuz.
Kısaca Firebug bir eklentiden çok daha fazlası. Hâlâ beta olması sebebiyle bazı eksikleri var ama çok daha iyi bir hale geleceğini tahmin ediyorum.
Buyrun bir de kendiniz deneyin.

bayram hazırlıkları

12/13/06

bayrama çok var biliyorum ama özellikle google’dan bayram ve sms aramalarıyla gelen ziyaretçileri hayal kırıklığına uğratmamak için şimdiden böyle bişey eklemenin yerinde olacağını düşündüm.

Birkaç tebrik mesajı;

Yakınlık ne mekanda ne zamandadır sadece eller yukarı kalktığında aklına gelenler yakın olduklarındır bayramınız mübarek olsun.

Bazen yenik düştük zamana, esiri olduk anlamsız koşturmaların ve fakat adını yüreğimize yazdığımız dostlarımızı hiç unutmadık. bayramınız mübarek olsun.

Rabbimden çiçek istedik kırları verdi, ağaç istedik ormanları verdi, su istedik denizleri verdi, dost istedik bu numarayı verdi. bayramınız mübarek olsun.

Güneşi yüreğinde gözleri ufuklarda muhabbet yolcuları arasında cennet hesabı yapmayan cennetlikler arasında olmanın duasıyla hayırlı bayramlar.

Yorumlar [3] Etiketler: ,