The source code makes me weep..

07/01/06

The supervisor rants. He says “This website’s pants! I want my clicks improved by Friday!”

I hit the URL. It’s like the bowels of hell. God give me strength. It’s just not my day.

So raise your hands to Boag and pray that we can fix this website today.

Tonight I need your CSS, coding in the darkness. From now on no more tables nest; you will meet web standards.

The source code makes me weep. There’s tables fifteen-deep. In Netscape 6 it looks like garbage.

The METAs say this turd was made with MS Word. With every click I find new carnage.

So raise your hands to Boag and pray that we can fix this website today.

Tonight I need your CSS, coding in the darkness. From now on no more tables nest; you will meet web standards.

I guess I’ll have to start from scratch – then I can kiss this piece of trash goodbye…

Tasarımcı aşık olunca haliyle böyle bir şarkı 2 ortaya çıkmış, çok da güzel olmuş..

Yorumlar [1] Etiketler: , ,

herşey web tabanlı olsun

06/17/06

I use eyeOS 2 gün önce yazılım mühendisliği dersini veren hocamla görüştüm. derste yapılan projelerin hep aynı online servisler olduğundan yakınıyordu. "Herşey online herşey online" haksız da sayılmaz özellikle bu projeyi görünce siz de aynı fikre kapılacaksınız.
eyeOS kendini açık kaynak kodlu web tabanlı işletim sistemi olarak tanımlıyor. Şimdilik iddia ettiği kadar olmasa da geleceği oldukça parlak gözüküyor. Test ettim beğendim;)

Yorumlar [4] Etiketler: , , ,

moo.dom ve Behaviour

06/06/06

“Dur hele bunlar da neyin nesi?” diyenleri duyabiliyor gibiyim zira hiçbir türkçe sitede bahsi geçmemiş olması beni oldukça şaşırttı.
moo.dom ve Behaviour farklı fakat aynı iş için yazılmış 2 farklı javascript kodu. Yaptıkları iş web 2.0 ile ilgilenen herkesin ekmeğine yağ sürecek cinsten. Şöyleki az çok javascript ile ilgilenen herkes bilir ki javascript kodumuzu ya script tagları arasına yazar yada farklı bir .js dosyasına yazıp HTML dosyamıza ekleriz ve yazdığımız kodu tetiklemesi için onclick(); gibi fonksiyonları kullanırız. Kullandığımız bu fonksiyonlar HTML kodu içinde olamak zorundadır javascript kodumuz farklı dosyada olsa bile.
İşte moo.dom ve Behaviour bu fonksiyonları HTML kodundan ayırmamıza olanak sağlıyor. Bunu yaparken de CSS tarzı seçim metodu kullanıyor. (.class #id veya HTML elemanı adı ile). Yani HTML kodunuza hiç javascript karıştırmadan istediğiniz eleman yada elemanlara tetikleyiciler (event listeners) ekleyebilirsiniz. Gerçekten harika.
CSS ve XHTML kodlayanlara gün doğdu diyebilirim çünkü bu scriptleri kullanmak için HTML kodunuzu anlamsal olması gerekiyor. Her istediğiniz elemana rahatça erişebilmelisiniz. Bu da her elemanı iyi tanımlamakla oluyor.
Benim kişisel seçimim moo.dom’dan yana. prototype.js kütüphanesini kullanıyor bu ekstradan 50kb bir yük demek diye düşünebilirsiniz. Fakat zaten prototype’a ihtiyacınız olacağı için (ilerde mutlaka kullanacağınıza eminin) sorun olmayacaktır. Ayrıca lite verisiyonu da mevcut. Kod yapısı olarak behaviour’dan daha basit.
Gerisi bize kalmış :)

xhtml'e bağırmayın

06/04/06

İnternet ortamında büyük harfle yazmak bağırmak anlamına geliyor. (en azından böyle bir anlayış var)
Kişisel olarak ben de bağırma olarak algılıyorum. Hiç değilse estetik olarak hoş gözükmüyor.
Bir de büyük harfleri kullanarak kodlayan insanlar var. Acaba müşterilerine çok mu kızdılar da büyük büyük yazıyorlar :)
İşte asıl sorun bu insanlarla XHTML arasında, XHTML kendine bağırılmasına izin vermiyor. Yani geçerli bir XHTML kodunda büyük harflerle tagları yazamazsınız. Eğer MIME type olarak application/xhtml+XML belirtilmişse tarayıcınız büyük harflerle yazmanıza hemen müdahale edecektir. Aslında güzel bişey çünkü kodunuzun geçerli olduğunu hemen görebiliyorsunuz ve sizi geçerli kod yazmaya zorluyor.
Problem: XHTML kurallarına uygun kodunuzu yazdınız tasarımınız hazır ama ne varki gelen içerik geçerli XHTML değil.
Çözüm: Herkes XHTML kodlasın (tamam herkes kodlamasın ama en azından bu işin içinde olanlar biraz daha sakin olup küçük karakterlerle yazsın)
Çözümü beğenmeyenler buraya bir göz atsın. Ha bir de sakin olun :)